Search
  • רעות דומיניץ

אריגה למתחילים- קומפוזיציה ושילובי צבעים


בפוסט הקודם, הצגתי את החומרים עמם אני עובדת באריגות שלי- נול שולחני, חוט כותנה חזק, זוג מספריים, מחט עבה עם קצה מעוגל (לא חד), צמר פשוט, צמר עבה להוספת טקסטורה וסוגים שונים של צמר (סינתטי או טבעי) ליצירת מראה עשיר ומגוון. אריגה מוצלחת, בעיניי לפחות, צריכה להיות גם מעניינת וגם נעימה לעין. כזו שתרצו להתבונן בה שוב ושוב מבלי שיימאס לכם. ממנה. בפוסט הנוכחי, אכתוב קצת על קומפוזיציה ושילובי צבעים- שני מרכיבים הכרחיים ביצירת קישוטי קיר יפים ומעניינים.

1 // התמקדו ביצירת קומפוזיציה נכונה, כזו שהיא פשוטה יחסית אך מעניינת.

מהי קומפוזיציה נכונה? מודה, אני לא באמת יודעת להגדיר. קומפוזיציה נכונה מתייחסת ליחסים בין האובייקטים השונים וביניהם ובין המכלול (יצירת האמנות השלמה, 'המסגרת'). כשאני חושבת על קומפוזיציה, אני חושבת על כך, שהיא צריכה להתאים קודם כל להרגשה שלך. השאיפה שלי בהתחלתו של כל קישוט חדש היא, שהחוטים השונים (=האובייקטים השונים) ביצירה שלי יתאימו זה לזה כך שהם 'יסתדרו בעין', מבלי לתת לי תחושה של אי-התאמה, שיכולה להוביל לאי-רוגע ויזואלי.

ככל שתתנסו יותר עם צבעים וטקסטורות (ועל כך בהמשך), כך תדעו, עם הזמן, מהי הקומפוזיציה הנכונה לכל קישוט; איזה צבעים מתאימים זה לזה, איזו טקסטורה משלימה את קודמה וכו'.

דוגמאות לקומפוזיציה טובה-

- אני אוהבת להתחיל עם פרנזים בצבע קרם. מדוע? הם משתלבים מצוין כמעט עם כל צבע שאארוג מעליהם. אני יוצרת שורות של חוט בצבע קרם (מאותו העובי) מתחת ומעל לפרנזים, כדי ליצור הרגשה של בסיס מאוזן.

- אני אוהבת להמשיך את שורות הקרם עם שורות אריגה פשוטות בצבע אחר אך מאותו עובי חוט. מדוע? כך המעבר בין הצבעים לא מרגיש חד מדי, אלא זורם ונעים לעין.

- אני אוהבת לשלב גוונים שונים של אותו הצבע יחדיו (כלומר, שגוון אחד יהיה צמוד לגוון שדומה לו). זה עובד נהדר במיוחד עם גוונים של אפור (בתמונה למעלה). כאשר אני משתמשת בגוונים "מאותה המשפחה", התחושה שנוצרת היא של עיצוב קוהרנטי ומגובש.

2 // בחרו בשילובי צבעים שעובדים טוב-

כאשר אני יושבת ליצור קישוט חדש, לרוב יש לי רעיון (גם אם התחלתי בלבד) לעיצוב המתוכנן. הוא צריך להרגיש לי קודם כל 'נכון', לתת את התחושה שהוא מתאים למכלול, משמע- הקישוט צריך להיות מורכב מחוטים שונים, שכאשר הם משולבים יחד, התחושה הכללית היא של התאמה, של הרמוניה. אם חוט אינו מרגיש לי "מתאים" או שהצבע שלו לא משתלב עם יתר הצבעים בקישוט- אני פשוט ארגיש שזה לא 'זה'.

דוגמאות לשילובים טובים-

אני משתדלת לשמור על מראה נקי ואוורירי באריגות שלי. על-כן, אני אוהבת שילובי צבעים מסוימים ומעדיפה אותם באופן קבוע על שילובים אחרים. יש לי 'רשימת שילובים' בראש, כזו שמכילה גוונים שתמיד עובדים נפלא זה עם זה ואני 'שולפת' את הרשימה מהמגירה בכל פעם שאני מתחילה קישוט חדש.

- קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה, תכלת-אפור, תכלת.

- קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה, ורוד פודרה, ורוד בהיר, ורוד בינוני.

- קרם, אפור בהיר, ורוד פודרה, ורוד בהיר, חום מעושן, זהב.

- קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה, סגול בהיר (לוונדר), סגול, סגול מעושן.

- קרם, חום מעושן, סגול בהיר (לוונדר), סגול, סגול מעושן.

- קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה, ירוק בהיר, ירוק מנטה, ירוק, ירוק מרווה, ירוק-יער.

- קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה, תכלת-אפור, אפור כהה-מאוד, שחור.

- קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה, ורוד בהיר, ורוד, אפור כהה-מאוד, שחור.

- ירוק מרווה, ירוק, ירוק-יער (ירוק כהה), אפור, אפור כהה.

- ירוק מנטה, חרדל, אפור, אפור כהה, קרם.

הגוונים שתיארתי משתלבים בצורה נפלאה ביחד ומאפשרים תחושה צבעונית מאוזנת, משמע- שאף צבע לא מנסה 'לגנוב' את תשומת הלב מן הצבע השני והתוצאה הכללית היא מאוד רגועה ונעימה. ייתכן שתשאפו מהקישוטים שלכם להיות יותר אקספרסיביים וזה לגיטימי. אישית, אני נמשכת יותר לצבעים בהירים ופסטליים וזו האסתטיקה העיצובית שלי. חשוב לי גם לחשוב על הייעוד של הקישוט. היכן הוא עתיד להיתלות? אם מדובר בחדר תינוקות או חדר ילדים, חשוב לי שהקישוט יקנה תחושה של רוגע ושלווה. כנ"ל לגבי קישוט-סלון. אבל אם מדובר במסדרון צר וצדדי, גומחה קטנה במטבח או קיר פנוי בפינת-האוכל, יש בהחלט מקום לצבעים בוהקים ובולטים, בהתאם לצבעוניות הכללית שבבית ובהתאם לאסתטיקה הויזואלית שבחרתם.

3 // הקפידו על שילובי טקסטורות כדי להפוך את היצירה למעניינת יותר.

כשכתבתי ברשימת השילובים שלי "קרם, אפור בהיר, אפור, אפור כהה", זה ודאי נשמע מעט גנרי ופשטני, אבל באריגה, צבע אחד יכול לשמש אותנו יותר מפעם אחת בקישוט. למעשה, אני משתמשת באופן קבוע בקרם, למשל, במקומות שונים באותו הקישוט. איך נבדיל קרם אחד מקרם אחר? באמצעות טקסטורה. כפי שכתבתי בפוסט הקודם, השימוש בחוטים מעובי שונה הוא הכרחי. הוא זה שמוסיף עניין לקישוט שלנו.

דוגמאות לטקסטורות מוצלחות-

- אני מאוד אוהבת להשתמש בצמר טבעי (לא מעובד, מופיע מימין בתמונה למעלה) כדי להוסיף טקסטורה לקישוט.

- אני מוצאת את עצמי משתמשת המון גם בחוטים עבים מאוד (בתמונה משמאל). אין חובה להשתמש בדיוק בחוטים הללו, אבל ככל שתמצאו חוטים עם טקסטורות מעניינות יותר, כך הקישוט יהיה יותר עשיר. שימו לב, חוטים כאלו הם יקרים (נעים בין 20-80 ש"ח לחבילה) ועל-כן, אפשר ואף מומלץ, לחפש אלטרנטיבות זולות יותר (למשל- לקנות אונליין או לרכוש חוטים מיד-שנייה דרך קבוצות יצירה שונות).

- צמות, למשל, נראות נפלא בקישוטי קיר והן הדרך האהובה עליי ליצור טקסטורה. אפשר לרכוש חוט עם צמה-עשויה מראש, אך ניתן גם להכין בעצמנו. יש ביוטיוב סרטוני הדרכה, שמסבירים בקלות איך ללופף את החוטים בעצמכם או איך ליצור צמה מחוט פשוט (כזה שעולה 8-15 ש"ח לחבילה). לדעת איך לעשות זאת בעצמך יכול לחסוך לך לא מעט כסף על חומרים, אז זה בהחלט שווה לנסות.

אני מקווה שמצאתם את הפוסט להיות מועיל ומעניין ואתם מוזמנים לשתף ולהגיב, אני תמיד שמחה לשמוע מכם!

בפוסט הבא על אריגה, תהיה הפתעה- רק למנויי הבלוג- אז שווה לעקוב!

לא מנויים? כתבו למעלה משמאל בפוסט זה את השם המלא שלך ואת האי-מייל שלך ומייל ממני יישלח לך עם כל הפרטים. המנוי לבלוג הוא ללא תשלום.

נתראה,

רעות

גילוי נאות: כל הקישוטים נוצרו על-ידי ובעיצובי. כל התמונות צולמו ונערכו על-ידי. חלק מן התמונות שמופיעות בפוסט זה שייכות לסטודיו שלי, Mustard and Mint ונלקחו מחנות האונליין של המותג. כל הזכויות שמורות 2018.

#קישוטקיר #תהליךיצירה #yarn #weave #weavingloom #פלטתצבעים #טקסטורות #wallhanging #wovenart #woven #weaving #frameloom #מלאכותיד #אריגה

220 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.