Search
  • רעות דומיניץ

העת לשחרר


בניגוד לכותרת הדרמטית, לא תתקלו פה בשום אמירה דרמטית; ההפך הוא הנכון- הפוסט הנוכחי עוסק כל כולו ב"איך למדתי לשנות את ההתנהלות שלי סביב פרודוקטיביות ועשייה ולהפוך אותה להיות קלילה וזורמת יותר בזכות החלטה אחת בלבד".

מהי?

ובכן, בחודשים האחרונים, למדתי לשחרר. לשחרר את הפלנרים שלי, לשחרר את המחברות שלי, לשחרר את היומנים, הפנקסים, לוחות השנה ואינספור הסטיקי-נוטס, שהיו מודבקים על הקירות בחדר העבודה שלי... לשחרר את תזכורות הפלאפון, לשחרר את השעונים המעוררים, לשחרר את היומנים הדיגיטליים, לשחרר הכל. זה לא היה קל, אבל הבנתי שהם כבר לא מועילים לי ואין טעם להמשיך להשתמש בהם, אם אין בהם תועלת.

לקחתי את הזמן שלי, מכיוון שידעתי, שהשאיפה שלי היא למצוא אלטרנטיבה מוצלחת יותר, שתעבוד לאורך זמן ולא "פתרון מהיר" לבעיה; חיפשתי לשנות משהו מהותי בהתנהלות שלי, גם כשלא ידעתי מה לא עובד. קיוויתי להגיע למצב של עשייה ללא הסחות-דעת. והיום, יותר מחודשיים של ניסוי וטעייה בדרך חדשה ומלהיבה, אני שמחה סופסוף לשתף אתכם בשיטה שעובדת לי- בכל יום מחדש, בכל פעם, ללא יוצא מן הכלל.

בשלב הראשון- אספתי את כל המחברות, היומנים, הפנקסים ושמתי אותם בצד. החלטתי, שמעתה אשתמש בהם רק לצורך תיעוד יצירתי (כתיבת שירים, כתיבת זכרונות, כבסיס להכנת ארט ג'ורנל וכו'). זו היתה החלטה די מהותית, מכיוון שעד אותו הרגע, השתמשתי בהם באופן תדיר כדי לכתוב משימות, רעיונות וכו'.

בשלב השני- רכשתי לוח מחיק, אותו ניתן להצמיד לדלת המקרר. רכשתי אותו בספייסס (Spices) ברמת אביב לפני כמה חודשים והוא נשמר היטב, באיכות גבוהה ומפגין עמידות טובה, יחסית לתדירות השימוש בו (לוחות אחרים שרכשתי בעבר, החזיקו מעמד הרבה פחות). הלוח שברשותי הוא בגודל בינוני (18 ס"מ רוחב על 24 ס"מ גובה) ואני מוצאת את הגודל הזה כגודל אופטימלי לצרכים שלי. הלוח מחולק לימים (שני עד ראשון, כתובים באנגלית). אני מודה שזה פחות נוח שיום ראשון מופיע בתחתית הרשימה (כשבפועל, זהו היום הראשון בשבוע), אבל מתרגלים להכל, וגם לזה כבר התרגלתי.

אני כותבת על הלוח המחיק רק משימות יומיומיות (להחזיר ספרים לספרייה, לקנות מתנות למסיבות בגן, לדבר עם הוועד בבניין על X וכו'). אני כותבת בלוח גם מפגשים מתוכננים עם חברים מהגן, דייטים עם חברות, מתי יש לי פילאטיס בערב ואיזה מצרכים חסר לי ואני צריכה להזמין בהזמנת הסופר הבאה שלי. המיקום שלו- על דלת המקרר- הוא מיקום חיוני עבורי ואני מוצאת את עצמי בוחנת את אותן המשימות, שכתובות בו, בכל פעם שאני פותחת את המקרר. אני לא לחוצה, שהדף יילך לאיבוד איפשהו ברחבי הבית או בתוך אחד התיקים שלי- הכל כתוב במקום אחד, נוח ונגיש לקריאה ולעריכה.

בשלב השלישי- יש לי פנקס ממו (Memo) פשוט, שצמוד אל המקלדת שלי (ולא עובר בין החדרים), אותו רכשתי לפני כמה חודשים בסוהו (Soho) בשרונה. חבל שלא רכשתי יותר מהסוג הזה, כי הוא מאוד נוח לכתיבה, יש בו הרבה מקום והאיור מקסים.

בפנקס הזה, אני כותבת בכל יום את המשימות שלי לאותו היום. זה חייב להיות מאוד נקודתי, אין לי מקום להתפזר ואני שונאת לכתוב משימה ובסוף היום לגלות, שלא הגעתי אליה. על-כן, אני מתמקדת בשלוש משימות שקשורות לעבודה ליום ושלוש משימות שקשורות לבית. סיימתי את שלוש המשימות הראשונות? מצוין, אמשיך הלאה לשלוש המשימות הבאות, אבל לא אעמיס על עצמי מראש. דוגמאות למשימות: "לגהץ מדים", "לשלוח ערעור על דו"ח", "למסור בגדים לתרומה לפני שאני נוסעת לאסוף את הילדים מהגן". שלוש משימות ביום, שאני פשוט חייבת לסיים עד סוף היום. זה עובד פלא, עבורי לפחות. הפנקס, שמונח ממש ליד היד שלי, הוא כל כך נקודתי, שהוא לא מאפשר לי להתפזר- זה מה שאני חייבת לעשות וכל ה"אחר-כך" לא רלוונטי כרגע.

ומה עם כל ה"אחר-כך?"

בשלב הרביעי- אני פותחת בכל בוקר את קובץ האקסל שלי. כאחת, שעד לפני כמה חודשים עבדה רק עם נייר ועט, לגלות כלי כל כך מועיל, שעוזר לי כל-כך הרבה, היה בגדר של "פקיחת עיניים מחודשת" ואני אוהבת לכנות את הקובץ הזה "העוזר האישי שלי" ומיד אסביר לכם למה.

אז כפי שאתם רואים- מדובר בקובץ אקסל (EXCEL) או יותר נכון, דמוי-אקסל, כי לא מדובר בקובץ פיזי, אלא בקובץ שנמצא ב- GOOGLE DOCS שלי ועליו אני עובדת מחשבון הג'ימייל שלי, שאליו הוא מקושר. קראתי לקובץ REUT'S ALL IN ONE FILE ואני מכניסה לתוכו (כפי שמתבקש משמו) פשוט הכל!

הקובץ מחולק ל- 15 חוצצים (לעתים אני מורידה כמה, אבל דואגת לא להגיע ליותר מ-15 חוצצים, כי אני לא רוצה להתפזר יותר מדי).

1 // היום

2 // פוסטים

3 // פרוייקטים

4 // מוצרים

5 // תכנית תיעוד

6 // סדר עבודה

7 // רעיונות

8 // עלויות

9 // ליומנים

10 // מילים לשירים

11 // פרינטבלס

12 // הדרכות

13 // קהילה

14 // כספים

15 // תזונה

בשלב הזה, אני לא יכולה לחשוף את כל המידע שקיים בכל חוצץ (אני מצטערת), אבל כן ארחיב, כמה שאוכל, על מה שנמצא בכל חוצץ.

היום- אני כותבת בחוצץ הזה את כל המשימות היומיומיות שעליי לעשות, בלי שום סדר, עדיפות או מורכבות המשימה. פשוט כותבת את כל הדברים שאני צריכה לעשות נכון להיום (ולא בהכרח לעשות היום!- יש הבדל).

פוסטים- רשימת הפוסטים המלאה, מופיעה לפי ערוצי התוכן (בלוג/ מגזין / יוטיוב) ובתוך כל סוג, יש חלוקה פנימית לפי קטגוריה. לדוגמה: "פוסטים בבלוג >> "מלאכות יד" >> פוסט "מוצרי אמנות שאני אוהבת במיוחד".

פרוייקטים- רשימת הפרוייקטים המלאה, מופיעה לפי סוג הפרוייקט ( פרוייקטים עסקיים/ אישיים / חברים ומשפחה / פרוייקטים בבית וכו') ובתוך כל אחד, מצוין שם הפרוייקט, עדיפות, תאריך יעד וכל משימות ותת-המשימות שיעזרו לי להגיע להשלמת הפרוייקט. את השיטה הזו אימצתי לפני כמה שנים והיא עובדת תמיד- כאשר אני לוקחת פרוייקט, גדול ומורכב ככל שיהיה ואחלק אותו למשימות ולתתי-משימות (ולכל אחת אדאג לתחום זמן הגיוני להשלמת המשימה/ תת-המשימה), כך, למעשה, אאפשר לעצמי להיות On Point בכל רגע נתון להתקדמות שלי, למכלול הדברים שעליי להשלים על מנת להתקדם עד להשלמת הפרוייקט.

מוצרים- רשימת המוצרים המלאה שקיימים בסטודיו שלי. גם כאן יש חלוקה ל"המוצר", תאריך יעד ותתי-משימות.

תכנית תיעוד- כמו שאתם כבר יודעים, תיעוד הוא "הקטע שלי". אני מתעדת כפייתית לילדים שלי.

החוצץ הזה הוא עמוס מאוד, הוא מחולק לפי חודש ושנה (מ- 2009 ועד היום) ובכל טור, יש חלוקה למשימות שקשורות לתיעוד. אכתוב על כך בפירוט בפוסט נפרד, מבטיחה! יש לי הרבה מה לשתף בעניין הזה ואני רוצה לתת לכך את המקום הראוי .

סדר עבודה- לקחתי את רשימת הפוסטים מהחוצץ השני, בחרתי חמישה פוסטים מכל סוג (בלוג, מגזין, יוטיוב וכו') ועל כל פוסט כתבתי תאריך יעד ותתי-משימות ("מה צריך בשביל לסיים את הפוסט?").

רעיונות- לכאן אני "זורקת" את כל הרעיונות שיש לי, בלי סדר או היגיון- איך שהם עולים לי לראש. אין לי שימוש בחוצץ הזה מלבד "אחסון" של הרעיונות הללו וזה מה שקסום בו.

עלויות- העלויות של הסטודיו, קטן כגדול- הכל רשום.

ליומנים- משפטים חמודים שדרור עשה, דברים חמודים שכרמל למדה לעשות. הכל כתוב פה, לפני שזה עובר לתיעוד במקומות אחרים (פיזיים).

מילים לשירים- אני מאוד מחוברת למוזיקה ושומעת המון. אני אוהבת לכתוב משפטים משירים שאני אוהבת. אח"כ אני מכניסה את השירים האלה לארט ג'ורנל שאני מכינה (אכתוב על כך בנפרד ממש בקרוב).

פרינטבלס- רעיונות לקבצים (Printables) חינמיים, שאני רוצה להכין עבור הבלוג.

הדרכות- רעיונות להדרכות (Tutorials) חינמיות, שאני רוצה להכין עבור הבלוג.

קהילה- רעיונות להתארגנויות עבור הקהילה שבה אני חיה, שהייתי רוצה לקדם עבור תושבי השכונה.

כספים- הלוואות, הוצאות, חסכונות, מצב חשבון עדכני- הכל כתוב כאן.

תזונה- חלוקה לפי ימי השבוע ולפי שעות היום, על טהרת שש ארוחות קטנות ביום. אני רגישה ללקטוז ולביצים, אז התפריט שלי קצת מוגבל. תכנון הארוחות השבועי שלי עוזר לי מאוד לתכנן את השבוע ביעילות ובכך להימנע ממצב בו אני מגיעה רעבה לארוחה הבאה. הוא גם מאפשר לי לבצע את הזמנת הסופר שלי בקלות ובמהירות (וכולם יודעים כמה אני שונאת סופרים), כך שאני בונה את ההזמנה לפי הארוחות שתכננתי.

תודה שהגעתם עד לכאן!

רגע לפני סיום, רציתי לומר שראיתי את כל המיילים ששלחתם לי, אם דרך האתר או ישירות אליי למייל- תודה שכתבתם לי ואני מצטערת על העיכוב בתגובה שלי. אני מבטיחה לכם, שאענה לכל אחד מהמיילים בהודעה נפרדת במהלך הימים הקרובים- תודה רבה על הסבלנות שלכם.

אני מקווה שתמצאו את הפוסט הזה להיות מועיל ומעניין,

שבוע פרודוקטיבי ומהנה שיהיה לכם,

רעות

#פרודוקטיביות #חייםפרודוקטיביים #תכנון

66 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.