Search
  • רעות דומיניץ

איך להמשיך ליצור, גם כשהילדים בחופשה


ייתכן שהייתי צריכה לכתוב את הפוסט הזה בתחילת אוגוסט ולא בסופו; אך רק לאחר כמעט חודש, של תהייה בשאלה הזו ממש, אני מרגישה שסופסוף מצאתי את הדרך ליצור, גם כשיש לי שני ילדים קטנים בבית. אני נרגשת לחלוק איתכן את התובנות שאליהן הגעתי, אז שפשוט נתחיל?

בחרו בפרוייקט פשוט או קצר-מועד

להכין עריסה מחוטי מקרמה? לבנות אוניברסיטה מלוחות עץ? לארוג שטיח חדש לסלון? כל הרעיונות האלה הם נפלאים, אפילו מרשימים, אבל למי יש את הזמן, היכולת, הרצון או האנרגיה (או את כולם יחדיו?) כדי לשבת על פרוייקטים מורכבים כאלה, כשיש ילדים בחופש? אני יודעת שלי אין. בתי התינוקת, כרמל, עדיין לא בת שלושה חודשים וכבר אני יכולה להעיד עליה, שהיא כמוני- לא אוהבת לישון ולא זקוקה להרבה שעות שינה כדי להרגיש עירנית וחיונית. כיף? תלוי את מי שואלים... מכיוון שבמהלך היום, היא ישנה בין 5-10 דקות בכל מנוחה, אין לי הרבה זמן ליצור; יש לי שתי דקות להכין קפה, שלוש דקות להכניס בגדים למכונת כביסה, שתי דקות לרוץ לעשות פיפי ושלוש דקות לשבת ליצור, לפני שהיא מתעוררת שוב. כשעוד נהגתי לשאוב חלב, הייתי מנצלת את ההפוגות הללו לשאיבת-בזק; היום אני מקדישה את אותן דקות ליצירה. בגלל שאני טיפוס קצת נוקשה ולא מאוד ספונטני, יש לי רשימה מוכנה מראש של פרוייקטים קצרי-מועד (או סופר-קלים!), שמאפשרים לי ליצור במשך כמה רגעים בכל פעם ולעבור בקלות ממצב של חוסר-עשייה לעשייה בעוצמה גבוהה (ואז חזרה למצב אפס). דוגמאות לפרוייקטים כאלו תוכלו למצוא בדף "52 פרוייקטים" באתר או בלוח "52 פרוייקטים" בפינטרסט שלי.

השתמשו רק בחומרים שיש לכם בבית (ובהישג יד!)

חומרי יצירה רבים יכולים להיות ברכה וקללה גם יחד; מצד אחד, הם מאפשרים לנו להתנסות בשלל טכניקות ולהגיע לתוצרים שונים ומגוונים, אך לעתים שפע בחומרי יצירה יכול להוביל גם לתחושת סחרור, של 'רגע, אז מאיפה מתחילים?'. כדי להימנע ממצב כזה, טרם התחלת הפרוייקט, אני בוחרת מה יהיו החומרים שבהם אשתמש ומוציאה אותם מכל הקופסאות, הסלסילות והמגירות. כשאין הרבה זמן ליצור, אין גם הרבה זמן 'לבזבז' על הוצאת החומרים ממקומות האחסון שלהם. על-כן, כשאני רוצה להכין אלבום סקרפבוק, למשל, אני בוחרת מראש את מנקבי הנייר, החותמות, כריות הדיו והניירות שבהם אשתמש במהלך הפרוייקט הספציפי שבחרתי. כשאני רוצה להכין מגזרת נייר, אכין את הניירות והסכינים המתאימים וכו'. כך, כשכבר יש לי זמן ליצירה, לא אבזבז אותו על סדר וארגון החומרים על השולחן.

נקודה חשובה לגבי רכישת חומרים חדשים- בתקופה עמוסה זו, כשאין לכן הרבה זמן ליצור, המלצתי היא להניח בצד פרוייקטים אשר מצריכים מכן לרכוש חומרים חדשים; המתנה למשלוח של מוצרי יצירה שהזמנתן או נסיעה לחנות בשביל דבק או נייר מיוחדים שבדיוק חסרים לכן באוסף, רק יעכבו אתכן מלסיים את הפרוייקט שהתחלתן ואף יכולים לגרום לכן לא להתחילו כלל; על כן, השתדלו להשתמש רק במה שיש לכן בבית (ובהישג יד- חומרי יצירה שמאוחסנים בקופסה עמוק במחסן לא נחשבים להישג יד!) ובכך לא רק שתשתמשו במה שיש אלא גם תוכלו לבחון מחדש את מירב האפשרויות, שניתן ליצור באמצעות שימוש בכל חומר (בנפרד וביחד). לדוגמה- נגמר לכם הדבק הדו-צדדי? לא נורא, גם סיכות מהודקות יכולות ליצור (ובמהירות) מראה ייחודי ועשיר. בכלליות, סיכות מהודקות הן אלמנט נפלא להעשרת העיצוב שלכן, על ידי יצירת שכבות במהירות ובקלות. יש לכן פאנץ' עגול ואתן לא יודעות מה עוד ניתן ליצור באמצעותו? השתמשו בו על דוילי פשוט או נקבו באמצעותו ניירות ממוחזרים (הכוונה ל- scraps, שאריות מפרוייקטים קודמים) בזוויות שונות כדי ליצור צורות וחצאי-צורות בקומפוזיציות חדשות. אם החומרים שבחרתן נמצאים על השולחן ובהישג יד, קל יותר להתנסות בשילובים שונים ובכך לא רק להעשיר את היצירות שלכן בטקסטורות שונות אלא גם לפתח את היצירתיות שלכן ולהוביל אתכן לכיווני יצירה חדשים, שטרם חקרתן (מניסיון, זה קורה המון בעבודה מהירה וספונטנית, כשאין הרבה זמן ויש הרבה אלתורים ויצירה 'על הדרך'). מה שמוביל אותי לטיפ הבא-

השאירו את כל החומרים בחוץ הנה טיפ, שלקח לי כחמש שנים ליישם; אני מודה, אני שונאת פינות יצירה מבולגנות ולרוב, לא מסוגלת ליצור בהן. ועם זאת, היכולת להתחיל ליצור 'על המקום', כשהכל כבר בחוץ ומוכן ליצירה, מובילה אותי ליצור הרבה יותר ובפחות זמן, שני אלמנטים נצרכים כשהילדים בחופש ואין הרבה זמן פנוי (גם בערבים!). כאשר אנחנו משאירות את כל החומרים בחוץ, אנחנו לא מתחילות מאפס בכל פעם שאנחנו יושבות ליצור; אנחנו מתחילות, למעשה, מהנקודה האחרונה שבה הפסקנו. גם אם ייקח לנו כמה רגעים להתאפס על מה עשינו (או מה רצינו לעשות), לא נצטרך לקטוע את חוט המחשבה (על ידי הפסקה לטובת הוצאה של חומרי יצירה שונים) והיצירה הנוכחית תהיה המשך ישיר של מה שעשינו מקודם. כיצד זה אפשרי? הטיפ הבא הוא טיפ מפתח בעיניי.

שבו ליצור במקטעים

כן! אל תחכו ליום שישי בצהריים, אל תחכו ל'שבוע הבא', אל תדחו דברים ל'אחרי החגים'. דחיינות היא מחלה, שאני מנסה להילחם בה בכל כוחי; לעתים מצליחה ולעתים נכשלת כישלון גדול ומפואר. הדרך להימנע מדחיינות היא פשוט ליצור. להפסיק לדבר על 'מתישהו' או 'מחר', לקחת מספריים ודפים ולהתחיל לגזור. לא יודעות מה לעשות? קחו חותמת יפה שאתן אוהבות, החתימו אותה על נייר מדוגם או קארדסטוק יפה והתחילו לגזור מסביב לקווי המיתאר של החותמות; עתה, קחו את מה שחתכתן והדביקו על דף מספר ישן והוסיפו דף קרוע (ביד או באמצעות Paper Distresser) והדביקו את הכל יחדיו, בשכבות (אחד מעל השני). זוהי רק דוגמה אחת, מיני רבות, לטכניקות קלות שאפשר ליצור במקטעים (Batches)- פולסים קצרים, של חמש עד עשר דקות אינטנסיביות, שבמהלכן ניתן להפיק הרבה עיצובים מהירים ויפים, שלבסוף יהפכו ליצירה קוהרנטית אחת. בעבודה במקטעים, אנחנו למעשה מאפשרות לעצמנו לעשות גיחות קצרות של יצירה, שאמנם מובילות אותנו להתקדם קצת בכל פעם אך למעשה מסייעות לנו לסיים פרוייקטים במהירות יחסית. אני יוצרת במקטעים כבר כמה חודשים (בערב, מיד אחרי טקס השינה של דרור ובבוקר, אחרי ההאכלה של כרמל ב- 4:30) והיצירה ? פורחת!

שתפו את הילדים ביצירה

מדגדג לכן באצבעות ליצור בחמש אחרי הצהריים והילדים לידכן? מצוין- שתפו אותם ביצירה שלכן; התייעצו איתם ושתפו אותם בפרוייקט, שאותו אתן רוצות להכין, העלו בפניהם דילמות עיצוביות שיש לכן ואף היעזרו בהם בתהליך היצירה- לא רק, שכך תוכלו להתקדם מהר יותר ביצירה שלכן, כך גם תוכלו לחשוף אותם לעולמות חדשים של יצירה, שטרם יצא להם לחוות במהלך הגן והקייטנה. והכי חשוב- כך תחזקו את תחושת הביטחון שלהם, שיש להם את היכולת, לא רק לעזור ולסייע לכן להתקדם בפרוייקט היצירתי שלכן, אלא גם לחוות ממקור ראשון, יצירה מקורית מהי. מניסיון, ילדים כל כך נהנים כשאנחנו נעזרים בהם, תחושת האחריות שמלווה לעשייה שלהם והבגרות שצומחת מתוכה, מהוות ערכים חינוכיים שאין להם תחליף, בעיניי לפחות.

אז איך לשתף את הילדים ביצירה בצורה שהיא נכונה ומתאימה לגילם?

א. בתחילה, בחרו במשימה שאתן יודעות שהם יצליחו לבצע בקלות (כזו שלא תהיה מאתגרת-מדי ותתסכל אותם, כך שהם לא ירצו ליצור יותר). בפרוייקט הזה, למשל, ביקשתי מדרור להדק כל קבוצת ניירות באמצעות קליפסים ממתכת. הוא נהנה מאוד! ובזמן הזה, הכנתי את הכריכה.

ב. עתה, התייעצו איתם בשילובי צבעים, בשימוש בחומרים שונים וכו'- לא תאמינו איזה מוחות יצירתייים יש לילדים שלכם; תהיו בטוחות שיהיו להם את רעיונות מקוריים לשימוש בחומרים שכלל לא העליתן על דעתכן. מניסיון! הנה דוגמה- בעקבות הרצון של דרור לשמור קופסאות של משחקים (וההתנגדות הנחרצת שלו לזרוק אותן גם כעבור שנה), הוא הציע שנשתמש בהם למשהו אחר וניסינו לחשוב מה יכול להתאים. כך עלה במוחי הרעיון להשתמש בקופסת פסטה ברילה כבסיס לכריכת אלבום (ראו בתמונה למטה)- רעיון שכלל לא הייתי חושבת עליו בנסיבות רגילות.

ג. חשפו את ילדיכן לחומרים חדשים שהם טרם התנסו בהם והיעזרו בחשיפה הראשונית הזו כדי ללמוד דברים חדשים על החומר שמולכן. למשל- אם אתן משתמשות בגואש מקצועי, למדו מעט על המדיום הזה לפני, הסתכלו על סרטוני הדרכה או אפילו קראו מעט באתרים או ספרים מקצועיים ואז תוכלו להראות להם בעצמכן כיצד אתן מערבבות צבעים וכו'- אני אוהבת להסתכל על זה כהזדמנות עבורי להעביר סדנה מקצועית, אחד על אחד... לבן שלי. מה יותר נפלא מזה?

וזהו! כך יצרתי בקלות ובמהירות אלבום סקרפבוק חמוד בתפירה ידנית, עליו ארחיב בקרוב, בערוץ היוטיוב שלי. השתמשתי רק בחומרים נגישים (מגזינים, ניירות מפרוייקטים קודמים וספרים ישנים) וישבתי עליו במשך שלושה ימים, במקטעים קצרים של עשר דקות בכל פעם.

אני מקווה שנהניתם מהפוסט- אתן מוזמנות להגיב כאן (או בהודעה פרטית) ולכתוב לי על הטיפים שלכן ליצירה במהלך החופש. אני מאחלת לכן ספטמבר מהנה וחזרה לשגרה קלה ונעימה!

נתראה בקרוב,

רעות

#מחברת #יצירהעםילדים #עבודתיד #פרוייקטים #חדריצירה #תהליךיצירה #חומרייצירה #תפירהידנית #סקרפבוקינג

119 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.