Search
  • רעות דומיניץ

איך להשלים פרוייקטים יצירתיים בקלות


אחד הדברים שאני אוהבת לעשות כאשר אני מתחילה פרוייקט חדש, הוא לקחת דף חלק ועט ולהתחיל לכתוב. הכתיבה מסדרת לי את המחשבות והמעשה עצמו, של כתיבה ביד, יכול להיות מאוד מזכך עבורי, במיוחד כשאני ניצבת מול פרוייקט מאתגר או תקופה חדשה בחיים.

כך היה גם הפעם; ישבתי לכתוב את רשימת הפרוייקטים היצירתיים, שעליהם אני עובדת כרגע ותכננתי להוסיף עוד כמה פרוייקטים חדשים לאותה הרשימה. יש לי פנקס קטן, בו אני כותבת את כל הרעיונות לפרוייקטים יצירתיים- ברגע שהם עולים למחשבה שלי- ואני עושה זאת כבר שנים. הסיבה מדוע אני כותבת בפנקס היא אחת- יש לי זיכרון נוראי (תוצר של הריונות, אני מניחה) ואם אני לא כותבת- אני פשוט שוכחת, לעתים באותו הרגע ממש. הפנקס מלווה אותי לכל מקום ומאפשר לי לתעד לא רק רעיונות, אלא תקופות. אני יכולה לקרוא את הרעיונות שכתבתי ולהיזכר בדיוק באיזו תקופה הייתי כשרציתי ליצור את הדבר המסוים ההוא. ממליצה לכן ליצור פנקס כזה, במידה ויש לכן המון רעיונות שהולכים לאיבוד במהלך היומיום או נעלמים בערימות הפתקים (הדיגיטליים או הממשים, זה אותו הדבר). יש בחנויות לכלי כתיבה פנקסים קטנים וחמודים, שנכנסים לכל תיק. אני רכשתי את שלי ב"קרביץ" ב- 10-15 ש"ח לפנקס וכבר סיימתי כבר 4 או 5 פנקסים כאלה והיד עוד נטויה. הם נהדרים ומאוד נוחים לנשיאה.

עם זאת, הפעם רציתי להיות ממוקדת יותר. אני יודעת, שאין לי הרבה זמן ליצור במהלך השבוע (על הסיבה לכך- בפוסט הבא) והעייפות המצטברת שלי לא מאפשרת לי לקחת על עצמי פרוייקטים מורכבים מדי. על כן, החלטתי להניח בצד לרגע את הפנקס וליצור דף פרוייקטים מסודר, אשר אותו אמלא ובאמצעותו אתכנן את ימיי (או יותר נכון- את לילותיי). על-כן, מהר ניגשתי לאילוסטרייטור, יצרתי כמה ריבועים, מיקמתי אותם זה על גבי זה ושלחתי להדפסה. בזמן שהמדפסת עבדה, הלכתי להכין לי קפה ואז התיישבתי למלא את הריבועים ברעיונות ובתכנונים.

אז מהי הדרך שעוזרת לי להשלים פרוייקטים יצירתיים בקלות?

1. לכתוב את כל הרעיונות ברגע שהם עולים לתודעה במקום מסודר אחד (פנקס / מחברת) ולא בפתקים אקראיים שקשה לעקוב אחריהם.

2. לשבת ולמלא את דף הפרוייקטים (חינם לקוראות הבלוג) פעם בשבוע / בחודש / בתקופה (תלוי בהספק שלי) ולהקפיד על שני פרמטרים חשובים-

א. לבחור עד 5 פרוייקטים בכל פעם (ולא יותר).

ב. לקבוע דדליין לכל פרוייקט ולסדרת הפרוייקטים בכלל.

בדף הפרוייקטים הנוכחי, בחרתי בקטגוריות הבאות-

סידור וגיבוי מחשב

יוטיוב ובלוג

אלבומים

תיעוד

כתיבה

עיצוב לבית

עיצוב לסטודיו

אלו הן הקטגוריות שהכי מעניינות אותי. לרוב מדובר באותן קטגוריות ורק הפרוייקטים מתחלפים, כך שקל פשוט להדפיס את הדף מראש בכמה עותקים ואז נותר רק למלא את הריבועים בפרוייקטים משתנים.

כיצד מומלץ למלא את דף הפרוייקטים שלפניכן?

אין דרך נכונה יותר ופחות למלא את הדף, אתן יכולות למלאו בכל דרך העולה על רוחכן. אני בחורה שאוהבת דברים פשוטים וברורים ועל כן, אני אוהבת לפשט את הפרוייקטים שלפניי ככל שניתן (וכתבתי על כך בהרחבה בפוסט הזה , הזה והזה).

על כן, אני מסתכלת על כל קטגוריה שמניתי, חושבת על פרוייקט שאני רוצה להתחיל ששייך לאותה הקטגוריה וברגע שבחרתי בו, אני מתחילה לפרק אותו אל כדי צעדים ותתי-צעדים, שעליי להגשים עד להשלמת הפרוייקט. זוהי השיטה שעבדה עבורי תמיד; למעשה, רק כך אני מוצאת בהירות. תהליך ההפשטה הזה, בו אני מבינה מה עליי לעשות בכל חלק על מנת לסיים את הפרוייקט שעומד לפניי, הוא תהליך שמלווה אותי כל חיי. למען האמת, לא אגזים אם אומר, שכך למעשה אני חיה את חיי- לוקחת בעיה / משימה / פרוייקט ומפרקת אותם לגורמים כך שכל הצעדים / תתי-המשימות ברורים לי, ברמה כזו שאין סיבה מדוע לא להתחיל אותם, כי הכל מובן וגלוי ובהיר ואין למה לחכות.

כדי לא להשאיר אתכן מבולבלות, אשתף אתכן בפרוייקט אחד מן הרשימה, שנמצא אצלי תחת קטגוריית "יוטיוב ובלוג". כידוע, אני מתכננת להקים ערוץ יוטיוב כבר למעלה מארבע שנים וגוררת את הקמתו משנה לשנה בתואנה ש"אין לי זמן". אבל בינינו? זמן אף פעם לא היה העניין ותמיד ידעתי שזו לא הסיבה האמיתית מדוע אני דוחה את יצירת הערוץ, על אף הרצון הברור ליצור סרטונים ולשתפם עם אחרים. ביישנות, מבוכה, חשש מביקורת- אלו הן הסיבות שגורמות לי לא להתחיל. ובכן, לא עוד. בעידוד חברותיי הנפלאות, אני מתחילה להקים את הערוץ שלי ואני מקווה שתצטרפו אליי גם שם. מבטיחה לעדכן ברגע שהסרטון הראשון עולה לאוויר (ואפילו לפני).

וזה מוביל אותי לדבר הבא- דדליין. כל פרוייקט חייב שיהיה לו זמן התחלה וזמן סיום. אחרת, הוא יכול להיגרר חודשים ושנים ואף לא להסתיים לעולם (כן, גם כשיודעים בדיוק מה צריך לעשות כדי להשלים אותו!). על כן, רשמו לפניכן- 14 בספטמבר 2017- זהו התאריך בו אני 'אשיק' (אני שונאת את המילה הזו) את הערוץ החדש. מרגש, לא? יש משהו בקביעת תאריך סיום, שהוא לא רק מחייב אלא גם ממריץ; לדעת שיש עבודה לעשות, לעתים עבודה רבה ומורכבת, אבל יש גם עת לסיום ומעבר לפרוייקט אחר, חדש ומעניין. אותי זה מלהיב, אבל אני קצת מוזרה.

אז איך עבדתי עם דף הפרוייקטים שלפניי?

א. בראשית הדף, מעל הקטגוריה ("יוטיוב ובלוג"), כתבתי בגדול את הדדליין- יום חמישי, 14.9.17 וציינתי מה מטרת-העל - להעלות סרטון חדש לערוץ בכל יום חמישי. תחמתי את שני אלו בריבוע גדול.

ב. בריבוע הראשון, חשבתי לעצמי- מהו הדבר הכי בסיסי בנוגע לסרטונים? נכון- איך לצלם אותם? מצלמת וידיאו וחצובה אמנם יש לי, אבל טרם הצלחתי להבין איך לצלם בצורה כזו, שיהיה ניתן להכיל בפריים אחד את כל שולחן היצירה שלי (אחד מהם) ממבט עילי מושלם. ראיתי כבר אינספור סרטונים בנושא, אבל עדיין לא מצאתי את הדרך שהכי מתאימה לי, מבחינת תקציב, נוחות צילום וכו'. על כן, מציאת פתרון למיקום המצלמה וצילום הסרטונים נמצאת בראש המשימות שלי בפרוייקט זה. רק אחרי שאסיים אותה, אוכל להתחיל לצלם ולהתקדם צעד אחד קדימה לעבר השלמת הפרוייקט.

ג. בריבוע השני, רשמתי לעצמי לפנות כרטיס זיכרון אחד (של 32 ג'יגה), כך שיהיה ריק לגמרי ולהקדיש אותו רק לצילומי סרטונים לבלוג. נשמע כמו משימה פשוטה? לא ממש. על אף שיש לי עשרה כרטיסי זיכרון (לפחות) בנפח הזה, הם כולם מלאים בתמונות ובסרטונים של הילדים ואני ממעטת למחוק אותם (על אף שהכל מגובה) סתם כי אני פרנואידית... אז לפנות כרטיס זיכרון הוא בהחלט בגדר משימה.

ד. בריבוע השלישי, כתבתי לברר כיצד יוצרים חותמת דיגיטלית קבועה- אחת עבור השם שלי (שיופיע בפינה התחתונה של כל הסרטונים שאצלם) ואחת עבור הפתיח שאני מתכננת לעשות. יש לי כמה רעיונות לחלק הויזואלי של שני האלמנטים הללו (חותמת ופתיח) אבל אני צריכה לברר את הפן הטכני, של איך ליצור אותם באיכות גבוהה. למזלי, יש לי כמה חברים, עורכי-וידיאו ויוטיוברים, שאני יודעת שישמחו לעזור לי בזה.

ה. בריבוע הרביעי, רשמתי לפניי, שעליי לחפש מיקרופון טוב להקלטת voiceovers ולהחליט על תוכנת עריכה מועדפת- האם להתחיל לעבוד עם אדובי פרימייר (המקצועית, שעבדתי איתה בעבר אבל לא השתמשתי בה כבר שנים) או דווקא להישאר עם פילמורה (הפשוטה יותר לתפעול, אך פחות איכותית מבחינת פונקציות העריכה שהיא מציעה) ?

ו. בריבוע החמישי, רשמתי שעליי להתייעץ עם חברים לגבי הדרך הנכונה לערוך סרטונים ארוכים מבלי שיתפסו מקום רב מדי במחשב. ציינתי גם שעליי לצמצם את רשימת הסרטונים הקיימת (המונה עתה כ- 72 סרטונים פוטנציאליים) ל- 5 רעיונות לסרטונים ראשוניים טובים ואיכותיים.

לאחר שסיימתי למנות את כל הריבועים, התחלתי לחשוב על דדליין לכל אחד מהריבועים (הצעדים / תת-משימות) שמניתי. מה לוקח שבוע, מה לוקח יום, מה לוקח שעה וכו'. כמו תמיד, יצרתי לי תזכורות בפלאפון (עם התראה! והתראה חוזרת!) ומשם, הדרך להשלמת המשימה היא כבר הרבה יותר קלה להגשמה.

לא לשכוח-

1. לפרט בפירוט רב ככל שניתן מה עלייך לעשות בכל צעד (בכל ריבוע) על מנת להשלימו.

2. לא להכביד בפרוייקטים רבים מדי בו-זמנית, זה עלול להוציא לכן את הרוח מהמפרשים ולרצות לא להתחיל כלל את הפרוייקט.

3. בחרו בתחומים שמעניינים אתכן (בניגוד לרשימת מטלות או משימות, זוהי אמורה להיות רשימת הפרוייקטים היצירתיים שלכן ועל כן, עליה להיות מלאה בפרוייקטים מהנים ומסקרנים (אתכן לפחות!)

4. ליצור דדליינים קטנים וגדולים, כך שהכל תחום בזמן. לחץ של זמן יכול להוציא מכן שלל רעיונות יצירתיים וייחודיים.

להורדת הקובץ, היכנסו לדף ההורדות באתר (פתוח בחינם לכל מנויות הבלוג) והורידו את הקובץ לפי ההוראות. אם אינכן מנויות ואתן רוצות להצטרף- שלחו לי הודעה ואשמח לצרף אתכן, או הירשמו לבלוג דרך האתר (תיבה למילוי פרטים והרשמה נמצאת בראשית כל פוסט, בצדו השמאלי של הדף).

מקווה שנהניתן מהפוסט והמון בהצלחה בהגשמת כל הפרוייקטים היצירתיים שלכן!

אתן מוזמנות לשתף אותי בדברים שאתן מכינות, על ידי הוספת האשטאג projectmommycreates לתמונות האינסטגרם שלכן.

נתראה בקרוב,

שלכן,

רעות

#productivity #חייםפרודוקטיביים #פרודוקטיביות #פרוייקטים #יצירה #יצירתיות #רשימה

142 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.