Search
  • רעות דומיניץ

איך לתעד?- חלק ראשון בסדרה


השאלה שאני נשאלת הכי הרבה מאז ש"פרוייקט אמא" הוקם היא "איך את מתעדת?". כן, די במהרה הסתבר לי, שהרבה אנשים, הורים בעיקר, רוצים לדעת איך ניתן לתעד את חייהם וחיי ילדיהם על בסיס יומיומי ואני מודה ומתוודה, שנושא התיעוד הוא אחד הנושאים, שהכי מרתקים אותי בשנים האחרונות ובעיקר מאז שהפכתי לאם.

אני מאמינה גדולה בתיעוד, מהסיבה הפשוטה, שהחיים חולפים ועוברים להם במהרה ובסוף, כל מה שנשאר לנו הם הזיכרונות והדרכים בהן בחרנו לתעד אותם.

כל שנות חיי תיעדתי את חיי ביומנים, בשירים וגם בתמונות (למרות שאני מובכת בקלות ולא אוהבת להצטלם). מאז שדרור נולד, הדרכים שלי לתעד הפכו להיות שיטתיות יותר ושנתיים וחצי אחרי, אני יכולה לומר בלב שלם, שאני כבר יודעת דבר או שניים על איך לתעד חיים. היום, אני שמחה להתחיל סדרת פוסטים חדשה בבלוג, שתיקרא "איך לתעד?" ותוכלו למצוא אותה תחת "הורות" בתפריט הראשי. סדרה זו מהווה סקירה כללית אודות הדרכים בהן אני בוחרת לתעד את חיי. אם אתן רוצות לקרוא בהרחבה על כל דרך ודרך, אתן מוזמנות להיכנס לעמוד ה"תיעוד" בבלוג. בעמוד זה, אני מקדישה לכל דרך דף משלה. העמוד עצמו עתיד להתעדכן בקרוב בפוסטים חדשים, אז יש למה לחכות. נתחיל?

אני מתעדת בשלושה אופנים- בכתיבה, בצילום ובסקרפבוקינג (Scrapbooking).

כתיבה

אני כותבת מגיל שבע, כך שאינני זרה למלאכת הכתיבה. אם אתן לא רגילות לכתוב, אני ממליצה לכן להתחיל בקטן- קחו איתכן פנקס קטן ועט וכיתבו מדי פעם שורה או שתיים. עם הזמן (ורק במידה ואתן נהנות מהכתיבה והיא לא מעיקה עליכן), התחילו לכתוב בצורה יותר שיטתית- כל יום, כל שבוע, ברגעים חשובים (למשל, בימי הולדת) וכו'. נכון לימים אלו, אני מתעדת את חיי באמצעות כתיבה באופנים הבאים-

א // יומני "שורה ביום" (שלושה יומנים)- חמש שורות בכל יום, למשך חמש שנים. כתבתי על יומנים אלו בהרחבה בפוסט הזה.

ב // 'יומני היקר' (יומן לכתיבה חופשית)- המקום בו אני כותבת את המחשבות הכמוסות שלי, לרוב פעם בכמה ימים או פעם בשבוע, אך זה משתנה לפי תקופות (יש תקופות שאני לא כותבת במשך שבועות ארוכים ויש תקופות שבהן אני כותבת בכל יום). הרעיון הוא לא להפוך את הכתיבה למאולצת אלא לשמור עליה אותנטית ולכתוב רק כשאני רוצה או מרגישה צורך. זה המפתח (לדעתי) להתמיד בכתיבה לאורך שנים. אני מאוד אוהבת יומנים מעוצבים וכתבתי על כך בעבר. אני משתמשת כרגע ביומנים של Paperblanks והם נפלאים ממש- הנייר איכותי, הכריכה מיוחדת והמגוון עצום. היומנים עצמם יקרים למדי (80-150 ש"ח ליומן, תלוי בגודל שלו) אבל שווה לחכות למבצעים. את היומנים שלי קניתי במבצע של 1+1 בקרביץ. עוד על היומנים, תוכלו לקרוא בקרוב בדף זה.

ג // שירים (פואמות)- אני כותבת למגירה, בעברית ובאנגלית, במהלך מרבית שנות חיי. אני כותבת במחברות שקניתי במהלך טיוליי לחו"ל וגם במחברות המושלמות של Rifle Paper, מותג הנייר האהוב עליי כבר שנים.

ד // פלנרים (Life Planner)- פלנרים נועדו לסדר את המחשבות ולתרגם אותן אל כדי משימות ותת-משימות, אבל אין זה אומר שלא ניתן לתעד באמצעותם. בפלנר שלי, אני מקדישה מקומות תיעודיים למחשבות, שאינן קשורות למשימות ("משפט השראה יומי", למשל) וכשאני עוברת על דפים קודמים, של ימים ושבועות שכבר חלפו, אני בהחלט מרגישה את הנופך התיעודי בדפים אלו- משימות שהיה לי חשוב לסיים, פרוייקטים שהתחלתי וכו'- כולם מהווים נקודות קטנות בזמן. כך היומיום מתועד בצורה שהיא לא רק תכליתית אלא גם מעוצבת. עוד על פלנרים, ניתן לקרוא פה.

ה // סיפורים- כשהייתי ילדה, אהבתי לכתוב סיפורים והיתה תקופה, שהייתי מביאה למורה שלי לספרות את הסיפורים שכתבתי, כדי שתוכל לקרוא אותם ולתת לי הערות. כחלק מ"פרוייקט אחד בחודש", התחלתי לכתוב ספר, כרגע למגירה. אני מאוד נהנית מהתהליך, גם אם הוא איטי מאוד.

ו // מכתבים- כשהייתי בתיכון, הייתי כותבת מכתבים ל- Pen Pals משוודיה ופינלנד ואחרי הצבא, התכתבתי עם חברתי הטובה, שעברה לגור בקנדה. היום אני בתהליכי חזרה לכתיבת מכתבים לחברים באוסטרליה, בקנדה וביוון. נשבעת לכן, אין תחושה מדהימה יותר מאשר לקבל מכתב בדואר, שכלל לא ציפית שיגיע. זה קרה לי השבוע וכמעט בכיתי מרוב התרגשות.

ז // מכתבים לדרור- אני כותבת לדרור בכל יום איך עבר עליו היום (במסגרת 'שורה ביום') אבל פעם בכמה חודשים, אני כותבת לו מכתב, לרוב בכרטיס ברכה מעוצב (של טרנובסקי הישראלית). אני שמה את כל המכתבים בקופסה מעץ עם איורי ארנבים, שאיירה דודתי המוכשרת וכשהוא יהיה גדול, אני מתכננת להביא לו את הקופסה ליום הולדתו (לא החלטתי עדיין איזה).

ח // סטטוסים בפייסבוק- חבריי מפרגנים לי ומחמיאים על הסטטוסים שאני כותבת בפייסבוק ואני חייבת להודות, שזו דרך מצוינת לתעד את החיים שלנו. בחודשים האחרונים, אני כמעט ולא נמצאת בפייסבוק, אבל מדי פעם, אני נכנסת כדי לכתוב סטטוס חדש ואני נהנית מזה מאוד- גם באותו הרגע וגם בדיעבד, כשאני נכנסת וקוראת סטטוסים ישנים. מאז 2013, אני מתעדת את ההורות שלי ורגעים קטנים וגדולים מחייו של דרור דרך סטטוסים בפייסבוק. אני מתכננת להעביר אותם אל מחברת מסודרת מתישהו בקרוב.

ט // מחברת המשפטים של דרור- לאחרונה, התחלתי לכתוב את המשפטים המצחיקים והמרתקים שדרור אומר בכל יום. אני משתמשת במחברת-כיס, כזו שניתן לדחוף לכל תיק ומתעדת את המשפטים שלו (עם תאריך והסבר קצר, במידה וצריך).

י // מחברת "פרוייקט אמא"- מחברת מקורית שלי, אותה עיצבתי וכרכתי עבור בני. כתבתי בה בשנה הראשונה של דרור, אבל הפסקתי מאז שהתחלתי לכתוב ביומני "שורה ביום". ניתן לקרוא עליה כאן.

יא // ליסטוגרפיה- אני מאוד אוהבת רשימות ולשמחתי, יש לי אנשים בחיי שאפשר לדבר איתם שעות על רשימות פוטנציאליות. "מני חמישה דברים טובים שקרו בגיל 30!", אני מפצירה בחברה שלי והיא תמיד נענית בשמחה לאתגר. "חמישה מקומות שחייבים לבקר בהם לפני שמתים", "עשרת הגדולים בפולק-רוק", "אמני רנסאנס אהובים", "אלבומים של זמרות- יוצרות מכל השנים", "מוצרי איפור שכל אישה-חובבת-איפור צריכה"- כל דבר שאפשר להפוך אותו לרשימה- סביר להניח שיש לי כבר כזו. התחלתי לרכז את כל הרשימות הללו למחברת (המחברות של איקיאה מצוינות למטרה זו, יש לי אותן בסטוקים!). דרך נוספת ומצוינת לתעד ליסטוגרפיה היא לכתוב בספרים ייעודיים, עליהם אכתוב בקרוב בדף הליסטוגרפיה בבלוג.

צילום

א // צילום יומי- אני מצלמת בכל יום, לרוב במצלמת הכיס המצוינת שלי (Canon G-15) ובמצלמת הוידיאו (Panasonic), אותן רכשתי כשדרור נולד. אני מצלמת גם במצלמת האייפון שלי, אבל לעתים נדירות (ההבדלים בין איכות התמונה במצלמות שלי לבין התמונה בפלאפון הן משמעותיות, במיוחד כשזה נוגע לפיתוח). יש לי מדפסת תמונות (Picturemate של Epson), שמאפשרת לי לפתח תמונות בזמן-אמת ולהכניס אותן לאלבומים שונים.

ב // צילום תקופתי- פעם בשנה, אני מצטלמת בסטודיו מקצועי ביחד עם איתי ודרור. אין כמו תמונות מסטודיו מקצועי לצילום אבל כרגע, זו מותרות מבחינתי. על-כן, השנה התחלתי ללמוד קצת על המצלמה שלי, מה ששיפר משמעותית את איכות הצילום שלי. אני עורכת את התמונות באמצעות תוכנת פוטושופ, שמשפרת את התמונה ולוקח אותה למקום יותר מקצועי וכרגע, זה מספיק עבורנו.

ג// אינסטגרם- לרשתות חברתיות יש כוח תיעודי גדול, שכן- לכל תמונה שהעלינו, מוצמדת חותמת זמן של יום ושעה. אני מעלה מעט תמונות לפייסבוק אך משתדלת להעלות תמונות רבות (בגבול ההיגיון) לאינסטגרם שלי. לדרור יש אינסטגרם משלו, אותו פתחתי כשהיה בן כמה שבועות והוא חסום למשתמשים אחרים (מלבד לחברים שאישרתי). החשבון הזה הוא בראש ובראשונה ממחשבה תיעודית. העובדה שניתן להיכנס לחשבון הן דרך המחשב והן דרך הנייד עוזרת לי בתהליך התיעוד וארחיב על כך בהמשך.

ד // אפליקציות- אין לי הרבה אפליקציות בפלאפון אבל אלו שיש לי, הן אפליקציות לתיעוד-

1. One Photo Everyday- אפליקציה בה ניתן להעלות תמונה בכל יום ולבסוף, להפוך את אוסף התמונות לקובץ gif אחד.

2. Project Life App- האפליקציה של Project Life. מצוינת להכנת כפולות דיגיטליות, שלי עוזרות מאוד בתהליך הסקרפבוקינג.

3. One Second Everyday- אפליקציה לעריכת סרטונים של שנייה בכל יום, כך שכעבור 365 יום, יש לך סרט של שניות משנה שלמה. אם לא צולמו סרטונים באותו היום, ניתן לצרף תמונות במקום. אפליקציה חמודה מאוד, שבוודאי הייתי משתמשת בה יותר אם הייתי מצלמת באופן קבוע במצלמת האייפון שלי.

ה // עריכת תמונות וסרטונים- על סידור תמונות וסרטונים ועריכתם מהפן התיעודי, אכתוב בפוסט הבא בסדרה.

סקרפבוקינג

א // פרוייקט חיים Project Life- הדרך הכי מיוחדת ומהנה, לטעמי לפחות, לתעד את חיינו וחיי ילדינו. סקירה מקיפה על מהו Project Life ניתן לקרוא כאן. מכל הדפים, הדף הזה עתיד להתעדכן בקרוב בצורה משמעותית, שכן 2016 היא השנה שבה הבנתי כמה Project Life חשוב לי בחיי.

ב // Art Journals- דרך יצירתית לתעד מחשבות ורגשות באמצעות חומרי יצירה. חומרים אהובים: צבעי אקריליק, צ'יפבורדים, צבעי מים, חיתוכים מעץ, מיסטים, דויליס, צבעי גואש, סרטים ותחרות, גזרי עיתונים ועוד. ניתן לשלב בהם טקסטים מקוריים (שירה למשל) ושרבוטים בעפרונות רישום ולמעשה, כל העולה על רוחכן. בעתיד, יהיה ניתן לראות סרטוני הדרכה ליומנים אמנותיים כאלה, בדף זה בבלוג.

ג // One photo a Day- מחברת קראפט (חומה, עשויה מנייר craft), תמונת פולארויד, כמה קישוטים קטנים, איזה דוילי אחד או שניים וזהו. כל היופי באלבום שכזה הוא לא העיצוב אלא הדגש על התמונות- תמונה אחת בכל יום, למשך שנה שלמה. לא משנה מתי מתחילים, העיקר להתמיד (זה נכון, אגב, לכל תחום בתיעוד).

ד // אלבומי תמונות- יש כל כך הרבה סוגים של אלבומים, לא אמנה את כולם. האהובים עליי ביותר הם שלושת אלו-

1. אלבום בעבודת יד- מזכרת מרגשת מאירועים חשובים בחיים (חתונה, הריון, שנה ראשונה וכו'). אני לא יוצרת אלבומים בעבודת יד בתיעוד השוטף שלי אלא רק בציוני דרך, אבל אם יש לכן את הזמן והיכולת להתמיד- לכו על זה, זו דרך נפלאה לתעד! יצירתית וכיפית מאוד.

2. אלבומי לופה- כשעיצבתי אלבומים בעבודת יד למחייתי, אנשים היו מאוד מופתעים כשהייתי מפנה אותם ללופה. אני עדיין מאמינה, שאלבומים דיגיטליים הם תמיד עדיפים על להשאיר את התמונות בתוך תיקיות במחשב ועל-כן, אירועים כמו "טיול לפריז" או "פסח 2016" לא מצדיקים, בעיניי לפחות, את ההשקעה של להכין אלבום בעבודת יד. בהחלט ניתן להסתפק באלבום דיגיטלי ולופה עושים עבודה נפלאה בעיניי.

3. אלבומי Artifact Uprising- האלבומים הדיגיטליים הכי מהודרים, איכותיים ויפים שאי-פעם ראיתי וחשבון האינסטגרם שלהם הוא אחד המושקעים בתעשייה. אני מתכננת לעשות דרכם כמה אלבומים חשובים (צילומי רווקות 2011, בייבי-שאואר 2013, אלבום לכל שנה וכו'). אם הייתי יכולה, הייתי עושה אלבום מכל שטות, מרוב שהאלבומים שלהם יפים כל-כך! לאתר שלהם, לחצו כאן.

ה // המחברת- מחברת עם דפים עבים וסופגי-מים (Watercolor Paper), שתפרתי וכרכתי בעצמי. לא כתבתי בה הרבה אך אני מאמינה שעם הזמן היא תתמלא בתמונות, איורים וטיפים, שקיבלתי מהוריי בהקשר לתחומים שונים בחיים (מגינון ועד הברקת כלים). תמונות נבחרות מהמחברת יהיה ניתן למצוא פה. את המתכונים של אמי העברתי לקופסת פח מעוצבת של Rifle Paper, כפי שניתן לראות כאן.

עד כאן לסקירה שלי. אלו הדרכים בהן אני מתעדת את חיי וחיי משפחתי. רוצות לקרוא ולראות עוד?

אני מזמינה אתכן להיכנס לעמוד "התיעוד" בבלוג ולהתעדכן בדפים השונים, בהתאם לתחום שבו אתן מתעניינות. בפוסטים הבאים בסדרה, תוכלו לקרוא ולראות כיצד תהליך התיעוד שלי מתבצע (בכל יום, בכל שבוע ובכל חודש), כולל טיפים שווים במיוחד, שיקלו עליכן במלאכת התיעוד שלכן.

עד אז, שתהיה לכן שבת שלום,

שלכן,

רעות

#איךלתעד #תיעוד #פרודוקטיביות #יצירה #כתיבה #צילום #סקרפבוקינג #משפחה #אלבומיםבעבודתיד #אלבומיםדיגיטליים #Projectlife #LifePlanner #שורהביום #deardiary #אלבומיתמונות #אפליקציות #עריכה #המחברת #ArtifactUprising #לופה #חייםפרודוקטיביים #אמאשומרת #אהובים

447 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.