Search
  • רעות דומיניץ

סדר פסח- איך להשתלט על הבית


* שבוע לפסח! *

אין חג שצועק 'סדר וניקיון' מאשר חג הפסח. מזג האוויר משתנה ובאוויר יש תחושה של ניקיון ושל התחלה חדשה. תחילת האביב. הפיד שלי מלא כבר שבועות בדיונים אינסופיים על ניקיונות וסידורים, גדוש בשלל עצות והמלצות- שאותי, אישית, קצת מלחיצות. רגע לפני שאני מאבדת את השפיות, הכנתי תכנית עבודה לשבוע הקרוב ואני שמחה לשתף אתכן בתכנית שלי. חשוב לי לציין, שאינני מארחת השנה את ארוחת החג ואינני מכשירה את הבית מבחינת חמץ, אז לא תראו בתכנית העבודה שלי משימות שקשורות לשני הנושאים האלו. אם הם חשובים לכן, נסו להכניס אותם בתוך תכנית העבודה, בימים בהם המשימות המופיעות בתכנית הן יחסית קלות (למשל- יום שלישי ורביעי). אני ממליצה לכן להדפיס את התכנית, כדי שיהיה לכן בהישג יד. אז נתחיל?

החומרים הדרושים:

1. טיימר\ שעון מעורר 2. עט

3. מרקר שחור

4. פנקס

5. קופסאות שקופות בגדלים שונים

6. תיקיות לניירת

7. סלסילות אחסון

8. שקיות אשפה אקולוגיות

9. שקי חלוקה לכביסה

10. פתקיות צהובות

11. שקיות אטומות לאחסון מזון

12. שקיות סנדוויץ' קטנות

13. מצלמה

14. פלאפון

15. בקבוק מים

תהליך העבודה מתפרש על גבי שבעה ימים מהיום- משמע מיום חמישי (14.4) עד יום חמישי (21.4), יום לפני ערב חג. ערבי חג הם תמיד שונים בהתנהלות שלהם- הכל יותר תזזיתי, לחוץ ועמוס ועל-כן, קשה לתכנן את היום הזה כמו יום רגיל. אז מבלי להתמהמה (יש לנו הרבה עבודה), אני מאחלת שיהיה לכולנו בהצלחה וכמובן- חג שמח!

תכנית העבודה- מוכנות?

תכנית העבודה מתחלקת לשניים- א) ניקיונות ב) מיון וסדר

נקיון- כל יום ננקה את הבית לפי חלקי הבית השונים (מטבח, סלון, מרפסת, חדרים, ארונות וכו').

מיון וסדר- כל יום נסדר את הבית לפי קטגוריות (ניירת, בגדים, צעצועים, חומרי יצירה וכו')

מילות המפתח למיון יהיו- לזרוק, לגרוס, לתרום, לאחסן- ואם תעבדו באופן שיטתי, תראו שייקח לכן פחות זמן למיין ממה שנראה בהתחלה ולמעשה, תוכלו להשלים הרבה משימות קטנות בזמן קצר.

בשלב הראשון- הקציבו שולחן עבור המשימה ורוקנו ממנו את כל החפצים. אתן צריכות שולחן עבודה נקי וריק בשביל לשים עליו את כל החומרים שמופיעים ברשימה למעלה (מלבד הקופסאות והסלסילות, הן תופסות הרבה מקום...).

בשלב השני- כאשר כל החפצים מונחים על השולחן, קחו פנקס ועט והתחילו לכתוב-

בעמוד הראשון- חדרים

- מטבח

- סלון

- חדרי אמבטיה

- חדרים

- ארונות

- חדר כביסה (אם יש)

- מרפסת (אם יש)

- מחסן (אם יש)

בעמוד השני-קטגוריות

- ניירת

- בגדים

- צעצועים

- חומרי יצירה

- חומרי חשמל

- מדיה אלקטרונית

- כבלים

- נעליים

- אקססוריז

- איפור וטיפוח

- טקסטיל

זה אולי נראה לכן מיותר לכתוב את כל הסעיפים הללו, אבל כשתהיו בעיצומם של הסידורים והניקיונות, תצטרכו את הדף הזה, שישמש מעיין "דף מנחה" לכל תכנית העבודה שלכן. אם יש אצלכן בבית דברים חשובים שהייתן רוצות להוסיף, הוסיפו אותם לרשימה שלכן, אבל שימו לב שאתן לא מגזימות ומעמיסות על עצמכן. הרשימה שמופיעה למעלה היא עמוסה גם ככה.

בעמוד השלישי- כתבו את כל הדברים שעליכן לעשות בכל חדר וקטגוריה- נסו להישאר ממוקדות ולכתוב בתמציתיות; הפנקס אמור להנחות אתכן, לא לגזול לכן זמן יקר.

בכל חדר, כתבו מה צריך לעשות מבחינת מיון וסידור ומה צריך לעשות מבחינת ניקיון.

המיון עובד, כאמור, לפי לזרוק, לגרוס, לתרום, לאחסן- ארחיב על כך בהמשך.

דוגמאות מתכנית העבודה שלי:

חדרים

מטבח (מיון)- למיין סירים, מחבתות, כוסות, צלחות, סכו"ם, ספלים, חומרי אפייה, קערות, מזווה ומקרר.

מטבח (ניקיון)- לנקות מקרר, לנקות שולחן, לנקות תנור, לנקות כיריים, לנקות מיקרוגל, לנקות חומרים חשמליים (להוציא מהחשמל קודם), לנקות כיור, לנקות ארונות מטבח, לנקות אריחים, לנקות רצפה.

כשאני כותבת "לנקות מקרר", למשל, אני לא צריכה לפרט מה צריך לנקות בדיוק, מכיוון שמדובר בפעולות אוטומטיות שאתן כבר רגילות לעשות- מספיק רק תזכורת, שאתן צריכות לנקות את המקרר.

סלון (מיון)- מגזינים

סלון (ניקיון)- שולחן קפה, שידה, ספות, כורסת טלוויזיה, הדום, רצפה, שולחן קטן, מנורה, שטיח.

חדרי אמבטיה (מיון)- ארון קטן*

חדרי אמבטיה (ניקיון)- אסלות, אמבטיה\ מקלחון, אריחים, כיורים, ארון קטן.

חדרים (מיון)- כל חדר והחפצים שלו* (חדר של דרור-צעצועים, ספרים, וכו') בעוד שבחדר עבודה המיון יהיה שונה (חומרי יצירה, ספרים וכו'). רשימה לכל חדר בנפרד.

חדרים (ניקיון)- ארונות (חוץ ופנים), רצפה, שידה, שולחן, מיטה, וכו'.

ארונות (מיון)- להוציא הכל מהארונות, למיין לפי קטגוריות (*אם יש מוצרים מקטגוריות דומות בחדרים אחרים, להעביר אותם אל הערימה הרלוונטית ורק אז להתחיל למיין מה לזרוק ומה לשמור).

ארונות (ניקיון)- לנקות את המדפים, לנקות מעל לארונות ולנקות את הדלתות החיצוניות של הארונות.

חדר כביסה (מיון)- כביסה (צבעונית, ילדים, לבנה, שחורה, עדינה, צמר, כביסה ביד). מיון מוצרי ניקיון (לבדוק פג תוקף).

חדר כביסה (ניקיון)- לנקות מכונת כביסה, לנקות מייבש כביסה, לנקות סולם ודליים.

מסתור כביסה (אם יש)- לנקות את הרצפה, להוציא קופסאות מיותרות, לנקות את חוט התלייה.

מרפסת (מיון)- לפנות קופסאות \ חפצים מיותרים

מרפסת (ניקיון)- לנקות אבק מהספות \ מושבים \ שולחן, לשטוף את הרצפה.

מחסן (מיון)- אם לא התחלתן למיין את המחסן עד כה, סביר להניח ששבוע לא יספיק לכן, מכיוון שזה שבוע עמוס במיון וניקיון כלליים. נסו למיין 2 קופסאות ביום. אם תוכלו יותר, מה טוב...

מחסן (ניקיון)- תלוי בהתקדמות שלכן במיון הקופסאות. ארחיב על כך בהמשך.

בשלב השלישי- אחרי שסיימתן להכין את הרשימה (לי זה לקח 10 דקות), אתן מכינות את הלו"ז לשבוע הקרוב. הלו"ז תלוי אך ורק בכן ובכמות הזמן והאנרגיה שיש לכן לטובת העניין.

בפרינטבלס הקודם שלי, הקצבתי "3 סידורים בחוץ" ו- "3 סידורים בבית"- שעליי לעשות בכל יום. לא יותר אבל גם לא פחות. גם פה, אני נצמדת לספרה 3 המנצחת, ובלו"ז שהכנתי, הקצבתי "3 דברים לסדר ביום" ו- "3 דברים למיין ביום". כדי להימנע ממצב של עבודה כפולה, 'הצמדתי' לכל ניקיון את המיון הכי מתאים לו. על-כן, זה הלו"ז שלי לשבוע הקרוב:

יום חמישי, ה- 14.4

מיון וסדר

- בגדים ונעליים

- מוצרי טיפוח ואיפור

- אקססוריז

ניקיון

- חדר ארונות

- חדר שינה

- חדרי אמבטיות

+ 2 קופסאות מהמחסן

יום שישי, ה- 15.4

מיון וסדר

- ניירת ומגזינים

- חומרי יצירה

- ספרים

ניקיון

- חדר יצירה

- סלון

- חדר כביסה

+ 2 קופסאות מהמחסן

יום שבת, ה- 16.4

מיון וסדר

- כלי מטבח

- חומרי חשמל

- מדיה אלקטרונית

ניקיון

- מטבח

- מסתור כביסה

- מרפסת

+ 2 קופסאות מהמחסן

יום ראשון, ה- 17.4

מיון וסדר

- פנים ארונות (טקסטיל- מצעים, מגבות וכו').

- צעצועים וספרים של דרור

- כבלים

ניקיון

- ארונות

- חדר דרור

- חדר מוזיקה

+ 2 קופסאות מהמחסן

יום שני, ה- 18.4

מיון וסדר

- פנים ארונות (המשך)

- כביסות

- ניירת (המשך)

ניקיון

- חדרי אמבטיות (לשמר ניקיון)

- שטיפת רצפה כל הבית

- סלון ומטבח (לשמר ניקיון)

+ 2 קופסאות מהמחסן

מיום שלישי (19.4) ועד יום חמישי (21.4)-

מיון וסדר

-ניירת

-קופסאות מהמחסן

-ארונות (מה שנשאר)

ניקיון

-אבק בכל הבית (כולל חלונות)

- שטיפת רצפה בכל הבית. לשמור על ניקיון כללי.

- לנקות מה שלא סיימתי לנקות בימים הקודמים.

בחמישי בערב- לסדר את הקופסאות שנותרו במחסן כך שהן יהיו מונחות בבטחה זו מעל זו ואז לשטוף את הרצפה.

בשישי (ערב חג)-22.4- שטיפה קלה בכל הבית וזהו. את יתר הזמן אני מתכננת להקדיש לקניות, אפיית עוגה וסידורים אחרונים.

שלב רביעי- זהו! סיימנו עם התכנון ועכשיו הגיע הזמן להוציא אותו לכדי פעולה.

איך עושים את זה בעצם? בדיוק בשביל זה ביקשתי את החומרים ברשימה למעלה.

ניקיון- אתן לא צריכות אותי כדי להסביר לכן איך לנקות- כל אחת והדרך שלה הכי נוח לנקות. לי יש חומר ניקוי לכל שטות כי אני משוגעת, אבל אם אתן לא כאלה (טוב שכך)- אני כן ממליצה לכן להשתמש בחומרים מתאימים למשטח שאותו אתן מנקות. למשל- רצפת פרקט יש לשטוף עם נוזל לשטיפת רצפת פרקט בלבד ולא גרניט פורצלן (למשל). שמרו על החפצים שלכן באמצעות שימוש בחומרים מתאימים. זה חשוב. דאגו להשתמש בכפפות כמה שתוכלו- הידיים שלכן יאמרו לכן תודה.

מיון וסדר- אני הרבה יותר בחורה של סדר מאשר של ניקיון (אבל משוגעת בשני המקרים). יש דרך אחת של מיון, שעובדת לי בכל פעם מחדש. כתבתי עליה בהרחבה בפוסט שכתבתי על "איך להשתלט על הניירת" ואני מתכננת להיעזר בה גם פה (עם שינויים קלים). מוכנות?

הדבר הראשון שאני עושה בתהליך המיון הוא להפעיל טיימר\ לכוון שעון מעורר ל- 10 דקות בכל פעם. הפעולה הזו ממריצה אותי ומשאירה אותי ממוקדת במטרה שלי.

בכל פעם שאתן ממיינות, אספו את כל החפצים מאותה הקטגוריה שאותה אתן ממיינות (איפור-כל האיפור מכל החדרים {מקלחת, שולחן איפור וכו'}, צעצועים-מכל החדרים, ניירת-מכל החדרים וכדומה).

אני ממליצה לרכז את הערימה על המיטה כשמדובר בחפצים יחסית גדולים ועל השולחן הריק שהקצתן, עבור החפצים הקטנים). עתה, כשנוצרה לכן ערימה, הרימו כל חפץ באופן אקראי (הראשון שאתן רואות), ושאלו את עצמכן את השאלות הבאות-

האם הוא עושה לי טוב על הנשמה? האם אני מרגישה אושר, שיש לי את החפץ הזה בחיי? - אם כן, שמרו את החפץ.

האם אני זקוקה לו עכשיו?

חפצים שאין לי שימוש בהם ביומיום- אני שומרת במחסן, בקופסאות שקופות שאני קונה כבר שנים מאיקיאה. אני משתמשת בארבעה גדלים של קופסאות מאותה 'המשפחה', מכיוון שהן שקופות, קלות וניתן להערים אותן אחת על השניה. חסכון אדיר במקום.

קחו פתקיות דביקות וטוש מרקר שחור וכתבו מה הקופסה מכילה בתוכה והכניסו את הפתקית לתוך הקופסה, בחלק הקדמי שלה, כך שיהיה ניתן לראותה מרחוק.

חפצים לשימוש יומיומי- מוצאת להם מקום אחסון בבית, במקום ייעודי לכל חפץ, שיהיה נגיש ונוח.

חשוב- אל תיצרו ערימות נוספות. אם החלטתן שחפץ זה נשאר איתכן, ישר אחסנו אותו במקום המתאים ואל תמשיכו הלאה לפריט הבא עד שמצאתן את המקום הזה.

מימין למעלה, לפי כיוון השעון- קופסאות שקופות 5 ליטר, 11 ליטר, 22 ליטר, 45 ליטר. לכל הקופסאות והמכסים- חפשו SAMLA באתר של איקיאה.

השאלה השלישית שעליכן לשאול את עצמכן לגבי הפריט, היא האם יש פעולה שאני צריכה לעשות לגביו? אם הפריט הוא לא לאחסון אלא לשימוש מיידי, אך לא ניתן להשתמש בו באותו הרגע (חסר סוללות, מקולקל, דורש בדיקה או בירור וכו'), קחו פתקית צהובה וכתבו עליה את הפעולה שעליכן לעשות (לקנות סוללות, לשלוח לתיקון) ולמטה ציינו את מידת הדחיפות. צרו תזכורות בפלאפון לזמן בו אתן מאמינות שתוכלו לבצע את המשימה (ללכת לסופר אחרי ששמתי את הילד בגן, למשל). דאגו שלתזכורת שיצרתן יש צליל התראה פעיל. עתה הדביקו את הפתקית הצהובה על כרטיסיה והכניסו אותה אל תוך תיקיית המסמכים שברשותכם. הכניסו את התיקייה לתוך המגירה. נשמע מסורבל? זה לוקח כמה רגעים בלבד וזה מאוד מהותי מבחינת השלמת משימות. פירוט מלא על התהליך מופיע בפוסט על סידור הניירת. את החפץ עצמו שימו בקופסה או בסלסילה (מה שיותר נוח לכן) אך הקפידו שזה יהיה מקום נראה לעין, שיציק לכן כך שלא תשכחו לטפל בו. לי יש קופסה כזו בחדר העבודה שלי.

כמה דברים שהשתנו מאז שכתבתי את הפוסט על סידור הניירת- שיטת תיוק המסמכים שלי השתדרגה, אתן מוזמנות לקרוא אודותיה כאן. אקורדיון המסמכים הקטן (מימין) משמש אותי לאחסון כרטיסיות ריקות, שוברים, קופונים ותלושים.את הפלנר שלי אני מאחסנת בתיקייה קשיחה, שניתן להכניסה לתיק, מה שמאפשר לי לקחת אותו איתי כמעט לכל מקום. מלבד שלושת אלו, כל התהליך זהה לזה שתואר בפוסט. תיקיית הקלסר הכחולה שלי (משמאל) עדיין משמשת אותי לפרוייקטים שלי, כפי שכתבתי אז.

נחזור כמה צעדים אחורה; אם התחושה הראשונית שלכן כלפי החפץ היא שלילית, אני ממליצה לכן לשחרר אותו מכן; שימו אותו בשקי החלוקה לכביסה שברשותכן.

רכשתי את השקים הללו מאיקיאה לפני כשלוש שנים ומאז הם שירתו אותי נאמנה בשלל שימושים (מיון כביסה, מיון חומרים למיחזור ועתה- מיון חפצים). העובדה שהשקים האלו קלים לנשיאה מאפשרת לי לקחת אותם איתי לכל חדר בו אני ממיינת וזה יתרון. כל חפץ שאני רוצה לשחרר, אני צריכה להחליט לגביו האם לגרוס אותו, האם לתרום\למסור אותו או לזרוק.

לגרוס- ניירת עם מסמכים חשובים, מעטפות עם פרטים מזהים, כרטיסים עם פרטים מזהים וכו'. ברגע שהשק מלא, אני מעבירה אותו לשקית אשפה אקולוגית. אני גורסת פעם בשבוע אצל ההורים שלי.

לתרום\ למסור- אני מאוד בעד לתרום ולמסור חפצים שאני כבר לא זקוקה להם או שאינם עושים לי טוב על הלב. אני מאמינה בכל מאודי, שהחפץ הזה יוכל למצוא בית טוב יותר אצל מישהו אחר. החלק שאני מתקשה איתו הוא אינו עניין התרומה (אני שמה במיכלי התרומה שלבויצ"ו בסניף בגבעתיים כבר שנים) אלא עניין המסירה. כשאני מפרסמת פריט למסירה, לרוב אני מקבלת פניות רבות מחברים, שמבקשים שאשמור להם את החפץ אך בסוף, הם כלל לא טורחים להגיע והחפץ נשאר אצלי. לא עוד! אני מפרסמת ב'אגורה' או בקבוצות ייעודיות בפייסבוק על בסיס "הראשון שבא-לוקח". אם אתן רוצות להיפטר מחפצים רבים במהלך השבוע הזה, זו הדרך לפי דעתי. דאגו לצלם את הפריט במצלמת הפלאפון שלכן, ואז שלחו אותו לעצמכן במייל. באייפון, כאשר פתחתן את התמונה שצילמתן, לחצו על הריבוע עם החץ המורה למעלה (שנמצא בתחתית המסך משמאל) ואז לחצו על האייקון של הדוא"ל והזינו את כתובת המייל שלכן. בחרו בגודל המקסימלי ושלחו את התמונה. עתה, תוכלו לפתוח את התמונה במחשב ולהעלות אותה ל'אגורה' או לכל מקום אחר. תמונה ב'אגורה' (בניגוד למלל בלבד) תגדיל את מספר הפניות אליכן ובכך תגדיל את הסיכויים, שהפריט יימסר במהרה.

לזרוק- חפצים שכבר לא ניתן להשתמש בהם. נסו לפרק אותם ולמיין אותם כך שיתאימו למיחזור. אני מאוד בעד מיחזור, אז פניתי לעירייה בעיר בה אני גרה (פתח תקווה) והם היו נחמדים ועזרו לי למצוא את המיקומים של מיכלי המיחזור השונים, שנמצאים בקרבת מגוריי. אתן יכולות לקרוא קצת על נושא המיחזור ולברר את המיקום של מיכלי המיחזור באזור שבו אתן מתגוררות, על ידי פנייה לעירייה.

אני ממיינת פסולת באמצעות קופסאות 22 ליטר- זכוכית, פלסטיק שאינו בקבוקים, בקבוקי פלסטיק, בקבוקי זכוכית, קרטונים קטנים, מתכת ומכשירי חשמל מקולקלים. אם תרצו לשמוע עוד על תהליך המיחזור שלי, כתבו לי ואשמח לכתוב פוסט על כך.

למכור- אני בעד למכור, אבל לא שנייה לפני פסח. אני בדרך כלל מצלמת ומעלה מודעה ביד 2.

מיון ואחסון כללי

בגדים, צעצועים, אקססוריז, איפור, מגבות, סירים ובעצם הכל- אני ממיינת באותו האופן; שואלת את עצמי האם החפץ הזה גורם לי לאושר, האם אני זקוקה לו עכשיו והאם יש פעולה שאני צריכה לעשות בהקשר שלו? -והתשובות שלי מנווטות לי את הדרך.

את הבגדים אני מקפלת ומכניסה לארונות; את הצעצועים הקטנים (אלה שיש להם מיליון חלקים) אני מאחסנת בקופסאות אחסון קטנות ובשקיות אטומות לאחסון מזון (יש כמה גדלים, חפשו ISTAD באיקיאה) ובשקיות סנדוויץ' קטנות. את הצעצועים (שבהם הוא משחק ביומיום) אני מאחסנת בסלסילות אחסון מקש, שקניתי בללין. את חומרי היצירה של בני, אני מאחסנת בכוסות ובקעריות. את חומרי היצירה שלי, אני מאחסנת בכמה אופנים, אכתוב על כך בפוסט נפרד- בקרוב!

וזהו! אפשר להתחיל!

שיהיה לכן בהצלחה ואני פה, לכל שאלה.

זו בהחלט עבודה, ולא נורא אם לא תספיקו הכל בשבוע הקרוב, העיקר שתתחילו.

ההתחלה היא החלק הכי קשה בתהליך, תאמינו לי. הייתי שם.

אחר-כך, הכל זורם וככל שתעשו יותר, פחות זמן זה ייקח לכן. מניסיון.

חג שמח לכולכן!

רעות

#פרודוקטיביות #סדר #ארגון #פסח #סדרפסח #אחסון #מיון #חומרייצירה #מיחזור #ניקיון #להשתלטעלהבית #ארגוןהבית

237 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.