Search
  • רעות דומיניץ

פרוייקט אמא- המחברת


"פרוייקט אמא" נולד לאחר לידתו של בני הבכור, דרור. במהלך ההיריון, חשבתי על דרך לתעד אותו ולא ידעתי איך. תכננתי לכתוב בכל יום, לצלם בכל שבוע, להקליט את עצמי מדברת אליו ולאסוף מזכרות מכל דבר שעשינו ביחד- ובסוף לא עשיתי דבר מכל אלה. כאחת שמתעדת את חייה מגיל שבע, ביומנים ובמחברות-שירה, הייתי בטוחה שתיעוד ההיריון יהיה קל עבורי. אך דווקא אני, מצאתי את עצמי אילמת, אל מול החוויה הזו של ההיריון והאימהות המתקרבת. אני מודה, שחשתי אכזבה כשההיריון תם ומלבד פתקים אקראיים, תמונות סלפי הריוניות וכמה סימני מתיחה, לא נותר זכר לכך שאי-פעם הייתי בהריון. אפילו לא הספקתי לקנות בגדי הריון כמו שצריך.

אבל היה לי את דרור ודרור התגלה במהרה להיות תינוק פעלתן, שובב ומלא-אופי. בכל שבוע, הייתי מתיישבת וכותבת במחשב מה עבר עליו באותו השבוע, מה הוא למד, מה הוא עשה וכו'. עם חלוף השבועות, הבנתי שמשהו בחוויה האינטימית הזו מתפספס לחלוטין באקט המכני והקר של הקלדת משפטים לקובץ וורד ריק. ידעתי שאני רוצה לתעד את שנתו הראשונה בצורה אישית יותר. בכתב יד. לחזור למקורות. לכתוב לו יומן.

אז חשבתי וחשבתי, עיצבתי וסיגננתי, שיניתי וערכתי, עד שהגעתי לעיצוב שהייתי מרוצה ממנו. יותר משהיה חשוב לי שהוא יהיה יפה ואסתטי מבחינה וויזואלית, היה חשוב לי שיהיה פרקטי. לא עוד דפים ריקים, שרק גורמים לי לקפוא במקומי ולהשתתק, אלא דפים מעוצבים בצורה חכמה ונוחה, כך שאוכל לגשת למלאכת הכתיבה בלי לחץ ובכך, להתמיד בה לאורך זמן.

את הקובץ המעוצב הדפסתי בבית דפוס. לקחו חמישה ניסיונות-הדפסה עד שהייתי מרוצה מהצבע ומההתאמה של הדפים. לא פשוט להדפיס בבית דפוס כשאת פדנטית כמוני, אבל אחרי כמה שעות אני והדפס הגענו להסכמה... ;) מזל שהם מכירים אותי כבר, אחרת ממזמן היו מגלגלים אותי מכל המדרגות...

בכל שבוע, יש מקום ייעודי לכתוב בין 3-5 שורות של דברים שהתרחשו בכל יום. למה רק חמש שורות? כי זה בהחלט די והותר. רוב האנשים שאני מכירה לא כותבים באופן קבוע; וגם אני, שכותבת הרבה, יכולה ללכת לאיבוד בים של דפים על גבי דפים, שנראים ריקים, לבנים ומאיימים. ידעתי, שאם הייתי מקציבה מקום רב יותר בכל יום, סביר להניח שלא הייתי כותבת דבר, אבל לחמש שורות בכל יום אני יכולה להתחייב.

בעמוד הימני, בחלקו השמאלי של כל יום, עיצבתי טבלת אייקונים קטנה והשארתי מקום לסמן וי ליד כל אייקון. מצד שמאל, הצבתי בטור אייקונים של מדיה חברתית (אינסטגרם, פייסבוק, טוויטר), בעוד שמצד ימין, הצבתי אייקונים לפוסט שפורסם (בבלוג, האייקון העליון מימין), אייקון למזכרות (ממורביליה) שאספתי מאותו היום (למשל: ציור שדרור צייר בגן וכדומה) ואייקון, אשר מציין האם צולמו תמונות במצלמות. כשניגשתי לעצב לדרור אלבום בעבודת יד, נעזרתי באייקונים האלו כדי לאסוף חומרים (תמונות, סטטוסים וכו'). האייקונים הקטנים האלה עשו את החיים שלי להרבה יותר קלים!

בחלק השמאלי של הכפולה הראשונה (יש שתי כפולות לכל שבוע) השארתי מקום לכתיבה חופשית. בכל שבוע יש דברים חשובים שקרו במהלכו, מחשבות, והמון "פעם ראשונה". לעתים יש גם בדיקות חשובות (טיפת חלב, חיסונים, מעקב רופא וכו'), אז דאגתי שגם להן יהיה מקום.

בכפולה השנייה בכל שבוע, השארתי מקום לשים שתי תמונות בגודל סטנדרטי. השארתי מקום לציין את התאריך, את המקום שבו צולמה התמונה ואת מספר השבועות. אני סופרת שבועות לפי תחילת השנה האזרחית (הראשון בינואר), אבל זה סתם כי אני מוזרה.

לאחר שחזרתי הביתה מבית-הדפוס, התחלתי במלאכת הכריכה; קודם תפרתי ידנית דף-דף, באמצעות חוט מיוחד ומחט מתאימה (לא עבה מדי, לא דקה מדי, חזקה מספיק ועם חור שקל להשחיל לתוכו את החוט העבה שבחרתי. לקח זמן עד שמצאתי אחת שעומדת בקריטריונים המחמירים שלי!) :)

לקח כמה שעות לתפור את כל הדפים, מכיוון שהיו לי המון דפים לתפור זה לזה. לאחר שתפרתי את כל המחברת, עיצבתי את הכריכה החיצונית, הכנתי את הבסיס של הכריכה ועטפתי אותו בבד כותנה פרחוני. את הכריכה החיצונית הדבקתי למחברת עצמה. עברתי עם עצם קיפול (Bone Folder) ועם גלגלת (Brayer) כדי למנוע את היווצרותן של בועיות אוויר והנחתי בצד להתייבש. לאחר כמה שעות, חזרתי למחברת והדבקתי נייר מעוצב עם ברק פנינתי לחלקה הפנימי של הכריכה. זהו קישוט שהוספתי, לשם הדקורטיביות בלבד, אבל הוא משדרג את המחברת בין-רגע. וזהו! המחברת מוכנה!

כל-כך התלהבתי מהתוצאה הסופית, שלא רק שאני כותבת במחברת בכל ערב, אלא שגם התחלתי להכין לחברים ולמשפחה מחברות דומות. לחברתי הטובה, הכנתי מחברת "פרוייקט אמא" כשהיא היתה בתחילת הריונה. אני מקווה, שהמחברת אפשרה לה לתעד את ההיריון (ואת הבטן הגדלה) בצורה שהיא, בעיניי לפחות, מיוחדת ומקורית מאוד. רוצים גם? דברו איתי!

מקווה שנהניתם!

נתראה בפברואר,

רעות

הערה: הרעיון, העיצוב והביצוע הם מקוריים שלי. נא לא לעשות שימוש ברעיון ובביצוע, בתמונות ובגרפיקות המופיעות בפוסט זה מבלי לבקש רשות מראש ובכתב.

#documenting #memorykeeping #craft #bookbinding #journal #handmade #מחברות #תפירהידנית #כתיבה #יומן #אימהות #משפחה #שורהביום #אמאשומרת

188 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.