Search
  • רעות דומיניץ

תעודת לידה לעידן


כשחברים טובים שלנו סיפרו לנו שהם בהריון עם בנם הבכור, בדיוק ילדתי את דרור והייתי מאוד אמוציונלית. אני זוכרת שהם באו לבקר אותנו בדירה ולפגוש את דרור בפעם הראשונה, שזה, כשלעצמו, היה אירוע מרגש מאוד. כשהם סיפרו לנו שהם בהריון כל-כך התרגשתי שפשוט התחלתי לבכות. התחלתי, ולא הפסקתי במשך דקות ארוכות. אז אולי זה באמת ההורמונים-שלאחר-לידה, אולי זה הגעגוע לראות אותם אחרי זמן מה שלא נפגשנו, ואולי זו פשוט ההתרגשות, פשוטה אך אמיתית מאוד, של לקבל חדשות כה נפלאות מאנשים כה אהובים.

כשעידן נולד, בראשון ביולי, ידעתי שאני רוצה להכין להם מתנה לכבוד הלידה והיה חשוב לי שזו תהיה מתנה בעבודת יד, משהו שאין לאף אחד מלבדם. עלו לי כלמיני רעיונות לראש אבל כולם נדחקו הצידה ברגע שהחלטתי שאני רוצה להכין להם תעודת לידה (מאנגלית: Birth Announcement). יש כלמיני דרכים להציג את נתוני הלידה של התינוק (הנה אחת שאני ממש ממש אוהבת!) אך לא היה לי ספק, שאכין משהו מנייר. חשבתי וחשבתי ובסוף החלטתי ללכת על מגזרת-נייר בעבודת יד.

מגזרת נייר (paper cut) הינה מסורת עתיקת-יומין, אובססיה קטנה שאני משאירה על אש קטנה כבר שנים רבות. זה התחיל עוד כשהייתי ילדה והתגבר בעת לימודי האמנות באוניברסיטה, שם יצא לי לכתוב על אמנית מדהימה בשם קארה ווקר (Kara Walker) ועל הסילואטות (Silhouettes) המיוחדות שהיא יוצרת בעבודת יד. האיורים הגרפיים הבולטים שלה, אשר מודגשים דרך השימוש בשחור-לבן, ריגשו אותי והסעירו אותי בכל פעם שהתבוננתי במיצגי האמנות שלה. בנוסף, הנושאים שהיא בחרה להביע דרך הסילואטות שיצרה (מיניות, גזענות, הבדלי מעמדות ועוד) היו מסעירים בעצמם. כתבתי את שמה בפנקס הקטן שלי והבטחתי לעצמי שלא אשכח לעקוב אחר האמנות שלה מדי פעם לפעם. וכך היה. אמנם לקחו לי שנתיים, אבל בסוף חזרתי אל קארה ואל הסילואטות שלה, כשהתחלתי להתמקצע כאמנית נייר.

דרך הסילואטות של קארה, מצאתי עולם מקביל, עולם מגזרות הנייר. המשחק הזה, בין נגטיב לפוזיטיב, בין מה שנראה ומה שנשאר חבוי, משותף לשתיהן, בעוד שהחומר שממנו הן נוצרות הוא המבדיל בין השתיים. למעשה, כל מגזרת נייר היא סילואטה שהתפתחה; אני קודם יוצרת את הסילואט של הצורה ורק לאחר מכן בוחרת אם לחתוך את הצורה או לצבוע אותה.

ברגע שנשאבתי לתוך העולם הזה, של אמנות נייר (Paper Art) בכלל ומגזרות נייר בפרט, מצאתי את עצמי מתמסרת כולי לעשייה השקטה, הממוקדת, של איור וחיתוך צורות. נשביתי חזק ומהר והרגשתי שבפעם הראשונה מזה שנים, אני רואה בצלילות. מצאתי את הדבר שאני הכי אוהבת לעשות- ליצור אמנות באמצעות נייר.

הלכתי וקניתי סכין חיתוך ונייר קארדסטוק והתחלתי לחתוך. בהתחלה החיתוכים לא היו מדויקים כמו שרציתי וזה תסכל אותי, אני מודה. אבל לא התייאשתי. הלכתי, וקניתי עוד סוגים של סכינים ועוד סוגים של ניירות ודרך ניסוי וטעייה מצאתי את מה שעובד בשבילי הכי טוב. מגזרות נייר דורשות סבלנות אין-קץ, מכיוון שזו עבודה איטית, שדורשת ריכוז-על ודיוק מירבי; ידעתי שאוכל להשיג אותם רק בלילות, כשכולם כבר ישנים ויש לי זמן לעצמי. אז שמתי מוזיקה באזניות והתחלתי לחתוך. וחתכתי. וחתכתי. וחתכתי. גם את האצבעות לפעמים, בטעות.

שנתיים בדיוק (מאז דצמבר 2012) עברו מאז שהתחלתי ליצור מגזרות נייר. שנתיים בהן אני חותכת וחותכת ושומרת את האהבה הזו לעצמי. כשהבן שלהם, עידן, נולד- החלטתי, די! הגיע הזמן להוציא את האהבה הזו החוצה ולהראות לעולם מה אני מסוגלת לעשות. במשך שבועות ארוכים איירתי, עיצבתי, מחקתי, שיניתי, הוספתי, השמטתי, עד שהייתי מרוצה מספיק בשביל להתחיל לחתוך. לאחר שהיה לי את קו המיתאר (קונטור) של כל העיצוב, התחלתי לאט ובזהירות לחתוך. כשסיימתי, הדבקתי את מגזרת הנייר לנייר קארדסטוק אפור באמצעות דבק דו-צדדי נטול חומצה וליגנין, אותו גזרתי לחתיכות דקות וקטנות. רק תהליך ההדבקה לקח כמה שעות, אז אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה זמן לקח לחתוך את הכל...

זה היה פרוייקט שאפתני ולקח לי שלושה נסיונות עד שהצלחתי לחתוך את כל העיצוב בצורה מושלמת. כן! שתי מגזרות נייר שנקרעו או נחתכו לא טוב מצאו את עצמן בפח (טוב, לא בדיוק, כאב לי הלב לזרוק אותן) והתחלתי את הכל מחדש. זה היה שווה את כל ההשקעה, ברגע שראיתי את החיוך שלהם כשפתחו את המתנה והבינו שהיא נוצרה במיוחד עבורם...ומנייר...

היום עידן המתוק (שניתן לראות את הסילואט של פניו בתמונה למעלה) חוגג חצי שנה! זו נראתה לי כמו הזדמנות טובה לכתוב פוסט על המסגרת בעבודת יד שהכנתי לו לפני כמה חודשים ובאותה ההזדמנות לאחל לו שימשיך להיות ילד כזה מתוק ונפלא, כמו הוריו.

#מגזרתנייר #עבודתיד #חברים #מתנה #מסגרת #עיצובחדרילדים #חיתוך #יצירה #בתיער #סטודיו #מגזרותנייר

143 views

כל התמונות, האיורים, הטקסטים והעיצובים שייכים לרעות דומיניץ ואין לעשות בהם כל שימוש. עיצוב האתר: רעות דומיניץ. כל הזכויות שמורות 2020.